9 Nisan 2010

Kuzu kuzu

Biri şu operatörleri durdursun!

Eskiden de diyorduk bunu, GSM operatörleri bizi soyup soğana çevirirken. O zamanlar kredi kartı borçları yoktu, cep telefonu borçları vardı.

Şimdiyse, tekelliğin biraz kırılmasıyla yine abartıyor operatörler. Binlerce dakikadan bahsediyorlar!

Dün gelen bir kısa mesaj: "180 dakika aran, şu kadar hediye kazan." Bundan daha düşüncesizce bir kampanya olabilir mi? Yani ne yap yap aran, kendini arat, söyle seni arasınlar. Geçen gün otobüste gördüğüm, iki dakika telefonla konuşmadan yapamayan, 3. dakika olsa eline alıp yine birilerini arayan, eften püften şeylerden konuşan kızcağız işte son hâl.

Yıllarca, yeni nesil doktorlar, her gaz sancısında her zırtta pırtta tomografi istemişlerdi. Gelişmiş teknolojiyi, tembellikleri yönünde kullandılar, elle muayeneyi, Hipokrat'tan kalma en büyük yeteneği unuttular. Ve dün İngiltere tomografiyi yasakladı, sebebi ise 400 adet x-ışını röntgeni çekilmiş olmaya eşdeğer bir etki yaratması; tomografi çektiren 50 insandan birinin kansere yakalanması.

Binlerce dakika cep telefonuyla konuşmanın da böyle etkilerinin ileride anlaşılmayacağını nereden biliyorsunuz?

Bilmiyorsunuz. GSM reklamlarında oynamış Özgür kız, Özgür çocuk, Tarkan, Gencebay, Tosun Şahan, "Aslı - Emre".. Siz de bilmiyorsunuz. Siz paraları götürürken insanları belki ileride hasta edecek aşırı kullanmalara örnek olmayın. Kuzu kuzu kullanacaksınız, demeye getirmelerine son verilsin.. Bir kişi de çıkıp "Bilinçli kullanalım" diye bir şeye ön ayak olsun.

2 yorum:

asmabahce dedi ki...

yatarken de başucumuza koyuyoruz yetmezmiş gibi, bir de mail al mail at sosyal platformlara gir cepten, yeni çağın bağımlılığı...

mermaid dedi ki...

ben kulaklık kullanıyorum artık:) kikir.

Translate