23 Kasım 2012

Bu Bir İhbardır!

Sağlıklı beslenme konusunda babamdan kalma çok güzel bir altyapım ve alışkanlıklarım var. Bunlara öğrendiğim spor alışkanlıklarımı da ekledim. Senelerdir aynı kilodayım ve hiç diyet yapmadım.

Ne var ki beslenme alışkanlıklarınızın iyi olması, sağlıklı yaşamanın tek ve yeter şartı değil artık. Çünkü etrafımız mısır şurubu isimli illetle katkılanmış gıdalar-içeceklerle çevrilmiş durumda!

GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) kavramıyla aslında bu yıl ciddi olarak tanıştı Türkiye.

Amerika'da ise GMF (Genetically Modified Foods) daha eskilere dayanmakta (Food, Inc. belgeselini izleyin). Hayvanlarını serbest dolaştıran ve ot/yemle besleyen çiftçilerin birer birer safdışı bırakılması.. Mısırla beslemeye mecbur hale getirilmeleri, vb.

Bir tarım-hayvancılık cenneti olan Türkiye'de bunların asla yaşanmasını istemiyoruz. Aşağıdaki maddeleri Sağlık Bakanlığı da, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da birer ihbar kabul edebilirler:

  • Obeziteye Karşı Kampanyalarda şekerli gıda-içecek konusunda halk ısrarla bilinçlendirilmeli.
  • Hazır veya doğal gıdalardaki (örn. bal) mısır şurubu, glikoz şurubu, früktoz şurubu içeriklerine kısıtlama getirilmeli, sattırma amaçlı eklenenler yasaklanmalı.
  • Ekmeklerdeki kıvam artırıcı, kimyevi ester ve nitratlar yasaklanmalıdır. Sadece tuz miktarını azaltmakla olmaz efendim.


Yerli süt ürünleri markalarımız reklam ve tanıtım anlamında ciddi adımlar atmalılar. Sütaş'ı bu konuda destekliyorum. Pınar, Eker neredesiniz?

Ramazan ayında o nefis Türk yemeklerinin yanına empoze edilen Coca-Cola reklamlarına izin verilmemeli. Bizim zeytinyağlı sarmamız dolmamız Coca-Cola ile değil yoğurtla yenir!
Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nı gerçek yemle hayvan besleyen ve katkısız et üretimi yapan küçük markaları teşvik etmeye çağırıyorum.

Bu şekilde hem devlet hem halk GDO'nun, mısır-glikoz-früktoz şurubu bağımlılığının, insülin direncinin, obezitenin, gizli diyabetin, gizli hipertansiyonun önüne geçer. Kimse bu hastalıklarla savaşmak zorunda kalmasın.Not:  
Mısır nişastasından yapılan mısır şurubu renksiz ve şeffaf olup, yüksek miktarda fruktoz içerir. Bal tadındadır. Şeker kamışı şekerinden daha tatlıdır.

Dünyanın en büyük "Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu (High Fructose Corn Syrup - HFCS)" üretici ülkeleri: 1- ABD (8,3 milyon ton), 2- Japonya (817 bin ton), 3- AB ülkeleri (485 bin ton) (2005). 2006 yılında da bu sıralama değişmemiştir.

"Büyük projeler, dev yatırımlar, kocaman kocaman binalar, lüks daireler, ultrasüpersonik teknolojiler.. Hey gidi insan, kendi kurduğun Devler Ülkesi'nde kamburu çıkmış miniminnacık bir cüce kadar hükmün. Evet, üzülebilirsin." (HayatBirDejaVu)

2 yorum:

Cemre Yılmaz dedi ki...

Thanks

Serra D dedi ki...

You're welcome. Hope it helps about people's knowledge

Translate