26 Ocak 2012

Her Iki Tarafın Gaddarları

Şu noktayı kesinlikle belirteyim: kürk giymekte tek bir doğru yan göremiyorum. Evrimle tüylerimiz döküldü diye, üşüyoruz diye, pamuğu yünü işlemeyi icat ettiğimiz halde başka canlıları katletmek canilik.

Ama Kürke Hayır eleştirisi yaparken kullanılan bazı görsellerin de neredeyse kürk eldesi kadar zalimlik içerdiğini düşünmeye başladım. Yani karşısında olurken de, zalim olmak mümkün!

Aşağıdaki resme bakınca ben, bu kürkü getirip yere serene, sonra da o yavru hayvanları getirip onun dibine koyana, bu gaddar mizanseni uydurana da kahrolun dedim. Hayvan yüzlerine Photoshop ile yapılan düzeltmelere hiç girmiyorum. Bu zeminin bir doğal ortam olmadığı da belli. Yavruları kimbilir nereden bu stüdyoya getirdiler.

Slogan haklı, Every Child Needs Parents. Ama üslup yanlış. Nereden bulup nasıl bir ortam sağladığınız belli olmayan yavruları teşhir ediyor, kitsch ile akılda kalmaya çalışıyorsunuz.

PETA'nın ünlülerle yaptığı çekimleri daha vicdanlı bulduğum bir gerçek. Ünlüler kendi hayvanları ile poz veriyor. En azından, istediğimizde böyle sevgi dolu olabileceğimizi de gösteriyor bir hayvana sıkıca sarılarak.

Eleştiri yaparken zalim durumuna düşmeyin. Haklılığınızı ispat için bile olsa, etik olmayan yollar size de mübah değildir.


Hiç yorum yok:

Translate