2 Eylül 2010

RealAge'in Yalan Olduğu An

Bir keresinde TV'de Nefise Karatay'a sormuşlardı.
- Dün akşam ne yediniz?
- Ben mi? Sebze.. İşte havuç.. Sonra pilav..

Üstelik bunları sayarken çok emekli yemekler pişirip yemiş gibiydi. Ne tuhaf! Bizim yemeklerimizin ne güzel adları vardı. Nerede o adlar?

Hanidir mutfak kültürümüzün nadide yemeklerinin isimlerini, bir hazır çorba markasının reklamları sayesinde duyar öğrenir olduk. Bir hazır gıda markası, yeme kültürümüze sahip çıkıyor. Ne ironik!

Dr. Öz ve dev projesi Realage, gerçek yaş diye bir kavram ortaya attı ve her şeyi, genç kalma sektörünün ayaklarının dibine serdi: beslenme ve sporu. Oysa beslenme ve spor genç kalmaktan da önce, sağlık için değil midir?

Sağlıklı olmadan önce gelen genç kalma ile güzel kalma zaten yarışıyordu: Bu savaşların arasında kalan mutfak kültürleri kaybolmaya yüz tuttu, bu kültüre ait yemekler suçlu gösterildi. İnsanlar artık yemeklerin geleneksel isimlerini bilmiyor, hatta geleneksel yemekleri bile bilmiyor.

Yanyana ya da ardarda yemeyi aklınıza getirmeyeceğiniz şeyleri canlı yayında yiyerek, zengin beslenmenin tuhaf bir görüntüsünü oluşturuyordu Dr. Öz. Şimdiyse, kendisinin kolon kanseri olabileceği haberi yayıldı. Demek ki sağlık tamamen elimizde değil.

Çin'de insanlar gerçek yaşım 26 buçuk, diye böbürlenmeden, çiğ enginarla cevizi fındığı karıştırıp yemeyi akıl etmeden 100 yaşını geçebiliyor. Bildikleri, sadece köylerine ait 10-15 yemek tipi olsa gerek. Böyle 100 yaşını geçmiş bir kadın, ömründe tereyağından başka bir yağ tatmadığını söylemişti. Kalan kısmını başka bir güce bırakarak, hoşnut bir yaşam sürdürüyorlar. En güzeli..

Hiç yorum yok:

Translate