15 Nisan 2011

"Aydınlanma Değil, Merhamet!"

"Bir ulusun yüceliği ve manevi ilerleyişi, hayvanlarına nasıl davrandığına bakılarak yargılanabilir." (Gandhi)

Cansız bir objeden biraz fazla, kendi yavrumuzdan çok daha az önemsediğimiz hayvanlar. 

Küçükken bir heves alınıp sonra ya bir şekilde yiyeceğini, gezdirip açık hava aldırmayı ya da temizlemeyi unuttuğumuz. Oysa çocuğunuzu unutur muydunuz? 

Unutmak bir yana, kendine saldırılmadığı sürece saldırmayan bu yaratıklara, o saldırmadığı halde saldırarak hayvandan da başka bir yaratığa dönüşen kimi insanoğlu. 

Petshoplarda, büyümesin, ufak kalıp satılsın diye aç bırakılıp dermansız dermansız yatan hayvancıkların satıcıları da, Aquapark'larda yunusları ufacık havuzlarda esir tutup, strese giren hayvanlara tonlarca ülser ilacını veren de insanoğlu. 

Yetmez, insanlıktan çıkmış bu yaratıkların utanç verici hareketlerini görmek için şu listeye bir bakmak yeterli. Ne olmuş it öldüyse, siz önce insanları kurtarın, diyerek canlıları aklınca önem sırasına koyan, ama her iki gruba da bir katkısı olmayan üçüncü bir tür yaratık grubu da maalesef insan kapsamında.

Ülkelerin, toplumların eğitim düzeyi yükseliyor. Genç nüfusta yüksek lisans yapma oranı tarihin zirvesinde olmalı. Nesiller daha bilinçli, dirençli, artık aileleri de. Kitaplar yazılıyor, medya gücünü kullanıp her yere ulaşmaya çalışıyor. Gönül isterdi ki bu aydınlanma çağında merhamet yeniden yüreklere dönsün, vicdan yeniden ses versin de, bunca vahşete doğru dürüst bir iyileştirme ve ceza yaptırımı uygulansın diye başka insanlar çabalamak zorunda kalmasın.*başlık: Alev Alatlı'nın aynı adlı kitabından

Hiç yorum yok:

Translate