1 Temmuz 2017

Saf ve Düşünceli Romancı

The Daily Telegraph'ın "Büyüleyici... Her romancı bu kitabı okumak ve sanatını ustasından öğrenmek isteyecektir." yorumunun aksine, bence tam da roman okurlarının okumak isteyeceği bir kitap.

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk'un Harvard Üniversitesi'nde Sanders Tiyatrosu'nda verdiği Charles Norton konferanslarını içeriyor. Toplamda altı konferansta yaptığı konuşmalar, Roman okurken kafamızda neler olup biter?, Orhan Bey, siz bunları gerçekten yaşadınız mı?, Edebi karakter, olay örgüsü, zaman; Kelimeler, resimler, şeyler; Müzeler ve romanlar; Merkez başlıklarını taşıyor.

Kitap aslında konferans başlıklarından zannedilebileceği gibi roman yazma metodu, nasıl roman yazılır vb. gibi bir içeriğe sahip değil, bu işin sanatını öğretmek amacı da taşımıyor. Orhan Pamuk'un yirmili yaşlarda ressam olmaktan aniden vazgeçip evine kapanarak okuduğu yüzlerce romana dair zihninde oluşturduğu çıkarımlar, tecrübeler, ve yıllar içinde roman yazdıkça benliğinde daha da şekillenen roman kavramını tüm incelikleriyle, bireysel gözlemleriyle anlatıyor. Romanı hem bir yazar olarak, hem de bizzat bir okuyucu olarak irdeliyor.

Roman okumayı seven herkes için, içinde kendilerini, tecrübelerini bulacağı, belki şimdiye kadar farketmeden benimsediği perspektiflerle karşılacağı bir kitap.

"Aklımızın bir başka yanıyla, yazar anlattığı şeyleri ne kadar yaşamıştır, ne kadar hayal etmiştir, merak ederiz. Roman okumak, kendimizi romanın içinde en kaybettiğimiz zamanlarda bile, bu soruyu, "ne kadarı hayal, ne kadarı yaşanmış?" sorusunu sürekli sormaktır.

"Roman okumak, bütün bir manzarayı mantıkla yargılamaktan çok, manzaranın her köşesini, her kişisini, her rengini hissetme işidir önce.

Bence sadece roman okumak yetmez, bu kitabı da okumalı. Roman okumak yetmez, romanı okumayı da okumalı.

Saf ve Düşünceli Romancı
Orhan Pamuk
YKY Yapı Kredi Yayınları, Haziran 2016
102 sayfa

Hiç yorum yok:

Translate