3 Kasım 2012

İnce Memed'e Başlarken

Hep duyardım, bir şiir gibi olduğundan bahsederlerdi Yaşar Kemal'in yazdıklarının. Anlamak için, okumak gerekliymiş.

Anadolu'nun fotoğrafçısı misali, toprağını, bitkilerini, hayvanlarını da anlatır size Yaşar Kemal. O toprakların huylarını, her çeşidinde bitmeyi öğrenmiş otlarını, dağında başka ovasında başka akan sularını yıllarca gözlemiş bir bitkibilimci, bir toprakbilimci,bir hayvanbilimci üçü bir araya gelse yine böyle anlatamazlar size bunları.

Anadolu insanı gururlu, sevdalı, az konuşur; ezilmiş, boynu bükük ve unutulmuş; çocukken büyümüş, büyümüş de çocuk kalmış Anadolu insanı.

Bu kitapta öyle uzun uzadıya tahliller, içsel yolculuklar bulmayacaksınız. Her şey sade, az, öz: yemek bir soğan ve çökelekle, aşk bir çift çorapla anlatılır bu topraklarda.

Dili samimi, süssüz, her bir kelime o güneş altında değerli.

Okudukça, olacakları, bu toprakta doğmuş biri olarak mı nedendir bilinmez, sezersiniz; içiniz kaygıyla dolar, coşkuları anlar, isyanları öngörürsünüz.

Bir adamın fikrî olgunlaşma öyküsüdür bu, başka bir düzenin olabileceğinin, ağasız bir köy olabileceğinin, ağasız yaşanıp kendi emeğinle kavrulabileceğinin keşfidir bu. Sizin için sıradan bir hayat standardı olan şey için zamanında bunca insanın bunca acıyla böylesine emek verdiğini bilmek daha da bir değer katar bu satırlara.

Hiç bilmediğiniz o İç Anadolu'yu mu öğrenmeniz gerekiyor: İnce Memed'den başlayın. Bu insanların yıllarca neler yaşayageldiğini, hissedegeldiğini bir çırpıda göreceksiniz. Hani Devlet Sırları vardır ya, Halk Sırlarını açık ediyor bu romanlarla Yaşar Kemal. Zaten kitabın arkası yabanco kaynaklardan övgülerle dolu, ilk sayfası ise yazara verilmiş yabancı ödül ve nişanlarla.

Ancak turlarla farkına vardığımız, bir Anadolu gezisinde sizi karşılayacak uykulu bir ova, ağaçlar arasında dumanlarla Sıtkı Fırat'ın fotoğrafları gelecek belki gözünüzün önüne. 

Seyahat ederken o hep gördüğünüz, görüp geçtiğiniz topraklar.. Birbirinden ayrı düşmüş ağaçlar, ana yoldan ayrı yollarla varılan o köyler...

Anadolu

Ya da Şener Şen ile Kemal Sunal'ın unutulmaz filmi Züğürt Ağa'dan sahneler gelecek aklınıza. Bu toprağın insanları ve onları yüzyıllarca sömüren kişileri, o el değmemiş doğasının ortasında anlatan her türlü eser, İnce Memed'le kucaklaşacaktır.


İnce Memed I, Yaşar Kemal
436 sayfa, YKY Yayınları, 
29. Basım İstanbul


2 yorum:

A-H dedi ki...

hayatimda yer etmis, en sevdiklerimden biridir ince memed! hakikaten siir gibi okunur ;)
iyi okumalar

Serra D dedi ki...

Su gibi okudum bitirdim, 2.de sıra.. Teşekkürler:)

Translate